U Desincu obilježen Dan zahvale za plodove zemlje

15.10.2018. Nedjelja, 14. listopada, 2018. se prema odluci naših biskupa obilježava u Hrvatsloj kao DAN ZAHVALE ZA BOŽJA DOBROČINSTVA


Tako je i kod nas u Gornjem Desincu u župnoj crkvi Sv. Ivana Krstitelja na nedjeljnoj svetoj misi obilježen Dan zahvale za plodove zemlje gdje su učenici nižih razreda osnovne škole u Desincu u organizaciji i uz pomoć svojih učiteljica (Snježana Dugić, Petra Dugić, Željka Vrbanić, Marina Borković) te učitelja vjeronauka (Radovan Budeš) čitanjem prigodnih tekstova obogatili misnu svečanost.
Svečano uređena crkva, pred oltarom lijepo posloženi darovi prirode, djevojčice i dječaci u narodnim nošnjama, posebno topli ugođaj sreće u viđenju dragih mi osoba u prepunoj župnoj crkvi.


Ovakve misne svečanosti posebno su lijepe u našem Desincu u ovo još toplo jesensko vrijeme, kad nas priroda daruje mnoštvom raskošnih pastelnih boja preoostalog lišća na listopadnom drveću te zvučnom projekcijom šuškanja otpalog lišća pod nogama.
Toplina u duši, toplina u srcu, veselje i radost na usnama dragih ljudi te njihovi osmjesi na svakom koraku, zasigurno su pojačani ovogodišnjem obiljem uroda plodova u ovome kutku Lijepe naše. Zato smo danas svi sretni u iskazivanju zahvale Bogu za sve što je učinio za nas.

Zahvaljujemo Bogu za naše zdravlje te zdravlje u našim obiteljima, zahvaljujemo za zdravlje naših župljana kao i svih ljudi u našoj domovini, a posebno za zdravlje i političku mudrost u vođenju države naših javnih osoba. Zahvaljujemo Bogu za rođenje naših najmlađih, novih duša i novih župljana, prije svih u našem Desincu, a onda i šire u našoj domovini, jer život bez života i nije baš neki život.
Bogu hvala za sva dobročinstva i za sve plodove kojim nas je ove godine obdario, počevši od materijalnih i duhovnih privilegija, statusa u društvu, moralnog vrijednosnog potencijala pa sve do kvalitetnih uigranih, dobro uvježbanih i stečenih ljudskih vrednota. Crta zahvale Božjoj providnosti jasno se očitovala čitavim tijekom misnoga slavlja u nadahnutom vođenju mise našeg župnika Petra Ribarića, a proširena posve razumljivo još dječjim čitalačkim nastupom, koji prema odraslim, zrelim vjernicima odaje toplinu i osjet ljudske poniznosti i simpatija.

Veliku zaslugu za dojmljiv učinak i vrlo uspješnu potporu u sukreiranju današnjeg iskaza zahvale Bogu u našoj župnoj crkvi svakako treba odati i Zboru mladih (pjevača i svirača) pod vodstvom naše mlade župljanke Klare Blažek. I kada se sve to odvija u prepunoj župnoj crkvi uz prisutnost djece, roditelja, djedova i baka, onda i sveti doživljaj zahvale Bogu postaje još svetiji i uzvišeniji čin kojim se je desinečki vjernički puk oglasio Bogu te zazvao Njegovo ime kao riječ zahvalnosti za sve dobre stvari i oplođene misli koje smo imali prigodu konzumirati ove 2018. godine. 

Hvala Ti Bože na svemu što si nam priuštio ove godine, hvala Ti na lijepom vremenu, hvala Ti na darovima kruha i vina, hvala Ti Bože na pomoći prijateljima u nevolji, hvala Ti na zdravom noćnom snu i jutarnjem buđenju. Bože hvala Ti za tople roditeljske savjete u bliskom nadmetanju za istinu te prevagu i pobjedu dobroga u životu.
Bože, zahvaljujemo Ti za kruh naš svagdašnji, kao svakodnevnu potrebitu hranu bez koje je gotovo nezamisliv naš život.

Bože, zahvaljujemo Ti za svako misno slavlje u Desincu jer nas zapravo kroz svako primanje posvećene hostije fizički hraniš i duhovno krijepiš.
Na kraju misne svečanosti i Zahvale za plodove zemlje bila je i prigoda za kušanje plodova pripremljenih pekarskih proizvoda od slanih delicija (kiflice sa sirom) preko domaćeg kruha do slatkih pekarskih dobrota (kuglofi, makovnjače, orahnjače).

Tekst i fotografije: Juraj Jurković

TAGOVI | Župa Desinec

Marketing

Kolumne

Galerije

Video vijesti

Valid XHTML 1.1! Valid CSS!