Amy Madigan osvojila je Oscar za najbolju sporednu glumicu za svoju ulogu u filmu Weapons na dodjeli nagrada održanoj 15. ožujka 2026. u Dolby Theatreu. U dobi od 75 godina, Madigan je postala druga najstarija dobitnica u ovoj kategoriji.
Ova pobjeda označila je povijesni trenutak, jer je Madigan postavila rekord za najduži razmak između prve nominacije i prve pobjede, koji iznosi 40 godina i jedan mjesec. Njezina prva nominacija bila je 1985. godine za film Twice in a Lifetime.
Madigan je osvojila nagradu za ulogu tetke Gladys, vještice koja baca čaroliju kako bi preživjela usred bolesti. Njezina izvedba postala je kulturna senzacija, a lik tetke Gladys postao je popularan internet meme.
Madigan je zahvalila svom suprugu, Edu Harrisu, u svom govoru prilikom prihvaćanja nagrade, rekavši: “Ed je sa mnom zauvijek, a to je dugo vrijeme. Ništa od ovoga ne bi imalo smisla da nije uz mene.”
Ova pobjeda nije bila iznenađenje, s obzirom na to da je Madigan već osvojila nagradu Actor ranije tijekom sezone nagrada. Njezina pobjeda bila je prva nagrada koja je dodijeljena te večeri, a uručila ju je Zoe Saldaña.
Madigan je u svom govoru izrazila zahvalnost i prema svojim kolegama nominiranima, rekavši: “Bila sam u tušu sinoć pokušavajući smisliti što reći dok sam brijala noge – imam hlače, ne trebam se brinuti o tome.”
Madigan je pobijedila konkurenciju koja je uključivala Elle Fanning, Wunmi Mosaku i Teyanu Taylor. Ova pobjeda također je bila prekretnica za horor žanr, budući da je Madigan postala prva sporedna glumica koja je osvojila Oscar za horor film od 1969. godine.
Postoji mogućnost da se razvija prequel o tetki Gladys, no detalji ostaju nepotvrđeni.